14 najlepszych ras kotów

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie masz już kota lub planujesz właśnie go mieć. Istnieją dziesiątki niesamowitych ras kotów i wszystkie są świetne: niektóre są zabawne, niektóre zabawnie wyglądające, słodkie czy genialne. Dlatego listę tę należy traktować z przymrużeniem oka. Każdy, kto był właścicielem kota wie, że często to ich wyjątkowe osobowości sprawiają, że są wspaniałymi przyjaciółmi.

 1. Ragdoll – to koty, które uwielbiają wylegiwać się na kolanach właściciela. Są słodkie, czułe i genialne – niektóre z nich można nauczyć wykonywać sztuczki i aportować.
 2. Koty syjamskie – są towarzyskie, sprytne i uwielbiają spędzać czas z ludźmi. Starają się towarzyszyć opiekunowi we wszystkich domowych czynnościach, głośno domagają się zainteresowania. Bywają zazdrosne. Nie są to jednak koty dla osób, które większość czasu spędzają poza domem.
 3. Sfinksy – choć koty te wyglądają trochę kosmicznie, to jedna z najpopularniejszych i najbardziej serdecznych ras. Są bardzo „rozmowne”, inteligentne, radosne. Uwielbiają się przytulać i są mistrzami w mruczeniu. Wymagają ciepła ze względu na brak włosów.
 4. Koty balijskie – są blisko spokrewnione z syjamskimi, więc również bardzo towarzyskie. Bardzo wrażliwe i mają dużą intuicję, zawsze będą przy Tobie, gdy poczują, że masz zły dzień. Zaniedbywany kot balijski może narobić szkód w domu.
 5. Koty bengalskie – to w zasadzie koty z dżungli, które mieszkają w salonie. Są energiczne, skore do wszelkich zabaw, lubią towarzystwo człowieka (w szczególności dzieci), silnie przywiązują się do właściciela i dobrze czują się wśród innych zwierząt. Bardzo inteligentne – z łatwością uczą się aportować, chodzić na smyczy, reagować na swoje imię czy spać w wyznaczonym dla nich miejscu. Bardzo lubią spacery.
 6. Koty perskie – to typowe rozleniwione kanapowce. Mają bardzo łagodne i spokojne usposobienie. Lubią samotność, ale dobrze znoszą wszelkie pieszczoty i zabawy, zarówno z dziećmi jak i dorosłymi. Są kompletnie pozbawione agresji, nie używają zębów i nie drapią podczas zabaw.
 7. Koty norweskie leśne – to duże, puszyste, bardzo inteligentne koty. Przywiązują się do właściciela i domu. Są bardzo nieufne wobec obcych i nie lubią nadmiaru pieszczot. Koty te mają zachowane silne instynkty łowcze i często polują.
 8. Koty krótkowłose orientalne – to odrębna rasa od syjamskiej, chociaż podobnie angażują się w relacje rodzinne. Są ciekawskie, uczuciowe, ale wymagające. Lubią aktywnie spędzać czas i się bawić. Są doskonałymi łowcami.
 9. Koty rosyjskie niebieskie – słyną z niebieskawo-szarej sierści i jasnozielonych oczu. Są lojalne, serdeczne i dobrze znoszą samotność. Poruszają się bardzo cicho i są niesamowicie zwinne. Lubią zwiedzać każdy zakamarek mieszkania, ale rzadko zdarza im się coś zniszczyć . Kot rosyjski wybiera i przywiązuje się do jednego człowieka, któremu będzie to szczególnie okazywać.
 10. Koty syberyjskie – są odpornymi, inteligentnymi kotami, które uwielbiają wylegiwać się na czyichś kolanach podczas szczotkowania, ale są także ruchliwe, żywiołowe, z dużym temperamentem. Nie są agresywne, nie mają też niszczycielskich zapędów. Bardzo lubią wspinać się i skakać, dlatego często odpoczywają na wysokich półkach i szafach. To wspaniali myśliwi.
 11. Munchkin – ich cechą charakterystyczną są krótkie nogi powstałe w wyniku naturalnej mutacji – często przednie są krótsze niż tylne. Koty te uwielbiają bawić się z dziećmi i innymi zwierzętami, ale wbrew pozorom są również dość szybkie.
 12. Koty brytyjskie krótkowłose – to jedna z najpopularniejszych ras brytyjskich. Są krzepkimi kotami o słodkich, szerokich twarzach i uwielbiają spędzać czas ze swoimi ludźmi. Łagodne, spokojne, inteligentne, o umiarkowanym temperamencie. Łatwo przystosowują się do otoczenia. Akceptują bez problemu przebywające razem z nim w domu koty oraz dzieci. Mają ogromne pokłady cierpliwości i nie uciekają się do agresji. Czułe, przywiązują się do właściciela, ale nie są natrętne.
 13. LaPerm – mają miękkie, kręcone włosy, które odróżniają je od wszystkich innych ras. Lubią ludzi, ale są dobrzy w czytaniu wskazówek. Jeśli chcesz spędzić czas sam, kot zajmą się sobą, ale jeśli chcesz poświęcić mu uwagę, znajdzie się przy Tobie w mgnieniu oka.  Koty te do późnego wieku zachowują urok kociaka, ciągle spragnionego zabaw i kontaktu z człowiekiem.
 14. Maine coon – to ogromna, królewska rasa świata kotów. Mają grube futrzane płaszcze, które wymagają częstego szczotkowania i długie, krzaczaste ogony.  Przywiązują się do człowieka i – w porównaniu do wszelkich innych ras i zwierząt domowych – są bardziej prospołeczne, towarzyskie i łatwiejsze we współżyciu. Łatwo adaptują się do nowych warunków. Bardzo inteligentne, chętnie się uczą.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

12 oznak, że Twój pies jest szczęśliwy

#ilovepupil – zwycięzca listopada