12 oznak, że Twój pies jest szczęśliwy!

12 oznak, że Twój pies jest szczęśliwy!
10-10-2022

Zdrowy, szczęśliwy pies jest radością każdego opiekuna. Energią i pogodnym usposobieniem zaraża pozostałych domowników, nieustannie wywołując uśmiech na ich twarzach i wprawiając w dobry nastrój. Naturalnie więc robimy co w naszej mocy, by zagwarantować Pupilowi fantastyczne życie. Jak poznać, czy ta misja się powiodła? Zwierzak sam zaświadczy o tym, poprzez swoje zachowanie. 

Zachowanie szczęśliwego psa charakterystyczne i oczywiste. Trudno je pomylić – w końcu psy to bardzo emocjonalne zwierzęta. Dobrze znasz te przeciągłe spojrzenia w Twoją stronę, wyrażające np. poczucie winy, prośbę o coś, czy zachętę do zabawy. Jednak każdy pies jest inny, na co wpływ mają jego uwarunkowania genetyczne oraz indywidualny charakter. Niektóre rasy są bardziej żywiołowe i energiczne, podczas gdy pozostałe cechuje większy stoicyzm, opanowanie. Nie możesz wymagać od zwierzęcia konkretnych zachowań, nawet kiedy masz pewność, że jest najszczęśliwszy na świecie. Pozwól mu być sobą – jest to pierwszy krok do zapewnienia psu komfortowego życia. Szybko przekonasz się, że wszystko przyjdzie naturalnie. A jeśli Twój Pupil nadal nie będzie okazywał przywiązania i miłości zgodnie z niżej wymienionymi schematami, udowodni Ci je w inny, jedyny w swoim rodzaju sposób. Prawdą jest, że istnieją czytelne i jednoznaczne oznaki szczęścia u psów. Ich obserwacja jest najlepszą nagrodą za opiekę nad czworonogiem. Oto 12 dowodów na szczęście Pupila.

 

Spis treści:

  1. Przywiązanie do właściciela
  2. "Oto mój brzuszek!"
  3. Szczęśliwy, kulturalny piesek
  4. Pies dąży do bliskości z Tobą
  5. Kontaktu ciąg dalszy
  6. "Pobaw się ze mną"
  7. Szczęśliwy czworonóg z apetytem
  8. Przechylanie głowy
  9. „A może wyjdziemy na spacer?”
  10. Szczęśliwe psy są pełne energii
  11. Wiecznie żywy ogon
  12. Chwila relaksu
  13. Podsumowanie

 

1.Przywiązanie do właściciela

Zdjęcie radosnego psa przy drzwiach otwartych. Zdjęcie zrobione z góry. Po bokach paski kolorowe i logotyp pupilkara.

Szczęśliwy pies nie wyobraża sobie życia bez ukochanej osoby. Każda, nawet najkrótsza chwila rozłąki sprawia mu przykrość, którą załagodzi tylko Twój powrót do domu. Wszyscy znamy obrazki psów wyczekujących swoich właścicieli przy drzwiach, podskakując, piszcząc i szczekając, kiedy ci znajdą się w pobliżu. To właśnie jest zachowanie szczęśliwego psa. Jeśli zaobserwujesz zmiany w tym zachowaniu i czworonóg zacznie wykazywać coraz mniejszy entuzjazm, możliwe, że pogorszył się jego stan zdrowia. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

2. „Oto mój brzuszek!”

Zdjęcie na białym tle leżącego na plecach rudego pieska. Kolorowe pasy po bokach i logotyp pupilkarma.

Kiedy psy kochają właściciela, okazują mu przywiązanie i zaufanie. Najwyraźniejsze i zarazem najczęstsze jest przekręcanie się na plecy i wystawianie brzucha w Twoją stronę. Jest to idealna sposobność (i swojego rodzaju zachęta) do pieszczot. Czworonogi uwielbiają być tam głaskane. Zachowanie to psy odziedziczyły po swoich dziko żyjących przodkach a obecnych krewniakach – wilkach. Zwierzęta te właśnie tak okazują zaufanie do członków rodziny i zapraszają do zabawy. Jednak wystawianie brzucha może również oznaczać uległość, podporządkowanie się. Zwróć uwagę na postawę Pupila, kiedy przekręca się na grzbiet – czy merda ogonem i otwiera wesoło pyszczek, czy raczej czeka z pokorą, co zrobisz.

3. Szczęśliwy, kulturalny piesek

Psy zadowolone z życia pragną odwdzięczyć się właścicielom. Okazują im uczucia, ale także starają się odpowiednio zachowywać w domu czy podczas spaceru. Co to oznacza? Szczęśliwy pies za wszelką ceną unika brudzenia w mieszkaniu, niszczenia mebli i innych przedmiotów nienależących do niego. Oczywiście, będąc zestresowanym, wystraszonym czy po prostu znudzonym, Pupil może „nabroić”, lecz takie sytuacje nie należą do codzienności.

4. Pies dąży do bliskości z Tobą

Zdjęcie śpiacego mężczyzny w białej pościeli z labradorem obok. Paski różowe i żółte po bogach oraz logotyp pupilkarma

Jeśli Twój pies lubi wskakiwać na kanapę i leżeć obok Ciebie, pamiętaj, że nie chodzi mu tylko o wygodę i miękkie poduszki. Ponownie dobrym odniesieniem są dzikie wilki. To zwierzęta stadne, dbające o więzi rodzinne i wzajemne stosunki w watasze. Dążą do ciągłej bliskości, zwłaszcza podczas snu – zwijają się w kłębki leżąc obok siebie, potrzebują dotyku, ciepła. Szczęśliwy pies w ten sposób i Tobie będzie okazywał miłość i zaufanie. Doceniaj te chwile.

5. Kontaktu ciąg dalszy

Zdjęcie wpatrującego się mopsa. Po bokach paski żółte, turkusowe i różowe. Logotyp pipilkarma.

Zachowanie szczęśliwego psa jest urocze. Trudno się nie rozczulić, kiedy Pupil oprze się o Twoje nogi czy położy głowę na kolanach, jednocześnie wlepiając w Ciebie wielkie i ufne oczy. Tak postępują wyłącznie szczęśliwe pieski.

6. „Pobaw się ze mną!”

Zdjęcie zbliżenia głowy psa, który w pysku ma szarpak trzymany przez ludzką dłoń. PO bokach kolorowe pasy i logotyp pupilkarma.

Psy cenią sobie zabawę praktycznie od początku do końca swojego życia. Na różnych jego etapach potrzebują więcej lub mniej rozrywki, lecz prawdopodobnie nigdy całkowicie nie stracą na nią ochoty. Kiedy Pupil będzie Cię zapraszał do zabawy, przybierze charakterystyczną dla siebie postawę. Najczęściej pochyli się w przód, podobnie jak podczas porannego przeciągania się, wystawiając w górę ogon i merdając nim. Czujnie postawi uszy, kierując je ku przodowi i utkwi w Tobie rozweselone oczy. Oto czas na szaloną zabawę!

7. Szczęśliwy czworonóg z apetytem

Zdjęcie na białym tle szczeniaka jedzącego z białej miski z napisem foood. Kolorowe pasy po bokach i logotyp pupilkarma.

Radosny pies jest zwierzęciem aktywnym, zażywającym sporo ruchu (choć poszczególne rasy mogą zachowywać się nieco inaczej). Co za tym idzie, będzie mu dopisywał apetyt i chęć uzupełnienia spalonych kalorii. Szczęśliwe psy kochają jedzenie, prawie tak samo mocno jak swoich właścicieli. Co istotne, jeśli Twój Pupil stracił apetyt, może to oznaczać pogorszenie się jego stanu zdrowia, odczuwany stres i ból. Obserwuj jego zachowanie i w razie takiej potrzeby niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.

8. Przechylanie głowy

Zdjęcie na morelowym tle mopsa z przekręconą na bok głową. Elementy graficzne kolorowych pasków. Logotyp pupilkarma.

Kolejną uroczą i rozpoznawalną sceną jest merdający ogonem piesek, wpatrzony w właściciela i przechylający głowę raz na prawo, raz na lewo. Do złudzenia wygląda to jakby zwierzak słuchał Cię z największą uwagą i rozumiał każde słowo. Jest to zachowanie charakterystyczne dla szczęśliwych i zdrowych Pupili. Przestraszone i zestresowane zwierzę unika kontaktu wzrokowego i próbuje stać się „niewidzialnym”. Przechylanie głowy oznacza dobry humor czworonoga lub też wyczekiwanie, np. na obiad. Może je wywołać słowo klucz, kojarzone z konkretną czynnością jak „spacer”, „jedzenie” lub „zabawa”.

9. „A może wyjdziemy na spacer?”

Zdjęcie rodziny spacerującej z psem na smyczy. Dzieci z przodu, rodzice z tyłu, Jesień w parku lub lesie. Po bokach kolorowe psay i logotyp pupilkarma.

Pies jest z natury ciekawski. Uwielbiają poznawać nowe miejsca i zwiedzać okolicę. Największe oznaki szczęścia dostrzeżesz, kiedy razem z Tobą będzie mógł eksplorować. Ekscytacja na widok smyczy może osiągnąć poziom, w którym trudno Ci będzie uspokoić Pupila. Zaczyna „tańczyć”, przebierając i uderzając łapkami, skacząc i kręcąc się wokół własnej osi. Czasami wystarczy samo słowo „spacer”, żeby odpalić racę szczęścia.

10. Szczęśliwe psy są pełne energii

Kiedy pies prowadzi bezstresowe, radosne życie, posiada znacznie więcej energii. Zwierzak powinien ją wyładować, np. biegając po dworze, głośno przy tym szczekając i zachęcając do wspólnej zabawy. Rozpoznasz takiego psiaka na pierwszy rzut oka. Całym sobą daje znać otoczeniu, że jest zadowolony i szczęśliwy. Z otwartego pyska zwiesza mu się język, oczy święcą, a ogon postawiony jest wysoko w górę. Niczym nie przypomina bojaźliwego czy wzburzonego psa.

11. Wiecznie żywy ogon

Zdjęcie z góry psa biegającego za swoim merdającym ogonem. Widać wyrażny ruch ogona. Paski kolorowe po bokach i logotyp pupilkarma.

Ogon ze szczegółami opisuje obecny humor psa. Szczęśliwy czworonóg merda nim, angażując w to całe ciało. Dosłownie: trzęsie się z emocji! Bez obaw – nie dzieje się nic złego, po prostu próbuje Ci pokazać, jak dobrze się czuje. Reakcja ta towarzyszy konkretnym czynnościom: spacerom, jedzeniu czy dłuższej wycieczce. Jednak merdanie merdaniu nierówne. Staraj się przyglądać zwierzakowi i dokładnie odczytywać jego zachowanie. Psy merdają ogonem również wtedy, kiedy się boją, czują niepokój, a także gniew.

12. Chwila relaksu

Jak zostało wspomniane, nie każdy pies w tak wymowny i precyzyjny sposób da Ci znać, że jest szczęśliwy. Niektóre rasy posiadają bardziej stonowany charakter (choć nie w takim stopniu jak inne domowe Pupile – koty), daleki od ekspresyjnego labradora lub border collie. Zwracaj uwagę na najdrobniejsze oznaki szczęścia. Mogą nimi być zwyczajny spokój i swoboda, które pies odczuwa w Twoim towarzystwie. Dzięki nim podejdzie do Ciebie bez stresu czy skrępowania, położy się w pobliżu i będzie przy tym świadomy bezpieczeństwa. Oczywiście, w dalszym ciągu ceni sobie wspólną zabawę czy spacery, ale tak naprawdę niewiele więcej mu potrzeba.

Podsumowanie

Szczęśliwe pieski statystycznie żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem – potwierdzają to lekarze weterynarii. Osoby posiadające psy są wrażliwsze i bardziej otwarte na innych. Nawet zwykłe głaskanie pieszczocha produkuje w Twoim, jak i jego ciele, endorfiny – hormon szczęścia. Zapewniając więc Pupilowi życie obfitujące w piękne chwile także sobie przyniesiesz wiele dobrego, ale tak naprawdę widok szczęśliwego psa jest radością samą w sobie i to jest największa satysfakcja i motywacja do dalszego działania.

Podziel się na:

Polecamy w sklepie

Powrót