12 oznak, że Twój pies jest szczęśliwy

Zdrowy, szczęśliwy piesek jest radością każdego opiekuna. Energią i usposobieniem zaraża domowników, wywołując uśmiech na ich twarzach i wprawiając w dobry nastrój. Mając psa, w naturalny sposób starasz się przychylić mu nieba i sprawić, by miał u Twego boku naprawdę szczęśliwe życie. Jak poznać, czy Ci się to udało? Zwierzak swoim zachowaniem sam odpowie Ci na to pytanie.

Zachowanie szczęśliwego psa jest niezwykle charakterystyczne i oczywiste. Trudno je pomylić – w końcu to wyjątkowo emocjonalne istoty.

Świetnie znasz te przeciągłe spojrzenia wyrażające np. poczucie winy, prośbę czy zachętę do zabawy.

Jednak każdy piesek jest inny, na co wpływ mają jego uwarunkowania genetyczne oraz indywidualny charakter. Niektóre rasy są bardziej żywiołowe i energiczne, podczas gdy pozostałe cechuje prawdziwy stoicyzm, opanowanie.

Nie możesz wymagać od zwierzęcia konkretnych zachowań.

Pozwól mu być sobą – jest to pierwszy krok do zapewnienia psu komfortowego życia! Szybko przekonasz się, że wszystko przyjdzie naturalnie. A jeśli Twój Pupil nadal nie będzie okazywał przywiązania i miłości zgodnie z niżej wymienionymi schematami, udowodni Ci je w inny, jedyny w swoim rodzaju sposób.

Prawdą jest, że istnieją czytelne i jednoznaczne oznaki szczęścia u psów. Ich obserwacja jest najlepszą nagrodą za opiekę nad czworonogiem.

Oto 12 dowodów na szczęście Pupila.

1. Przywiązanie do właściciela

Szczęśliwy pies nie wyobraża sobie życia bez ukochanej osoby. Każda, nawet najkrótsza chwila rozłąki sprawia mu  przykrość, a rozchmurzyć go może jedynie Twój powrót do domu.

Znasz z pewnością wiele historii, w których psiaki wyczekując swoich właścicieli przy drzwiach, podskakują, piszczą i szczekają, kiedy tylko ci znajdą się w pobliżu.

Pupil dokładnie tak reaguje na Twoje powroty z pracy?

Wspaniale! Takie jest zachowanie szczęśliwego psa.

Jeśli zaobserwujesz mniejszy entuzjazm czworonoga, może to oznaczać pogorszenie stanu jego zdrowia.

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

2. „Oto mój brzuszek!”

Kiedy pieski kochają właściciela, okazują mu przywiązanie i zaufanie.

Najwyraźniejsze i zarazem najczęstsze jest przekręcanie się na plecy i wystawianie brzuszka w Twoją stronę.

Jest to idealna sposobność (i swojego rodzaju zachęta) do pieszczot. Czworonogi uwielbiają być głaskane po brzuchu, ale zachowują się w ten sposób jedynie wobec osób, do których mają zaufanie. W innym przypadku zwierzęta w naturalny sposób chronią tę część ciała, jako skrywająca najważniejsze narządy.

Takie zachowanie psy odziedziczyły po swoich dziko żyjących przodkach a obecnych krewniakach – wilkach. Zwierzęta te właśnie tak okazują członkom rodziny zaufanie i chęć do zabawy. Jednak wystawianie brzucha może również oznaczać uległość, podporządkowanie się.

Zwróć uwagę na postawę Pupila, kiedy przekręca się na grzbiet – czy merda ogonem i otwiera wesoło pyszczek, czy raczej czeka z pokorą, co zrobisz.

3. Szczęśliwy, kulturalny pies

Psy zadowolone z życia pragną odwdzięczyć się właścicielom. Okazują im uczucia, ale także starają się odpowiednio zachowywać w domu czy podczas spaceru.

Co to oznacza?

Szczęśliwy pies za wszelką ceną unika brudzenia w mieszkaniu, niszczenia mebli i innych przedmiotów nienależących do niego.

Oczywiście, będąc zestresowanym, wystraszonym czy po prostu znudzonym, Pupil może „nabroić”, lecz takie sytuacje nie należą do codzienności.

4. Pies dąży do bliskości z Tobą

Jeśli Twój psiak lubi wskakiwać na kanapę i leżeć obok Ciebie, pamiętaj, że nie chodzi mu tylko o wygodę i miękkie poduszki.

Ponownie dobrym odniesieniem są dzikie wilki.

To zwierzęta stadne, dbające o więzi rodzinne i wzajemne stosunki w watasze. Dążą do ciągłej bliskości, zwłaszcza podczas snu – sztuka przy sztuce zwijają się w kłębki, potrzebują dotyku, ciepła.

Szczęśliwy pies w ten sposób i Tobie będzie okazywał miłość i zaufanie. Doceniaj każdą taką chwilę.

5. Kontaktu ciąg dalszy

Zachowanie szczęśliwego psa jest urocze. Jakże uroczy jest moment, kiedy Pupil oprze się o Twoje nogi czy położy głowę na kolanach, jednocześnie wlepiając w Ciebie wielkie i ufne ślepia.

Tak postępują wyłącznie szczęśliwe pieski.

6. „Pobaw się ze mną!”

Psy cenią sobie zabawę praktycznie od początku do końca swojego życia. Na różnych jego etapach potrzebują więcej lub mniej rozrywki, lecz prawdopodobnie nigdy całkowicie nie stracą na nią ochoty.

Kiedy Pupil będzie Cię zapraszał do zabawy, przybierze charakterystyczną dla siebie postawę. Najczęściej pochyli się w przód, podobnie jak podczas porannego przeciągania się, wystawiając w górę ogon i merdając nim. Czujnie postawi uszy, kierując je ku przodowi, a rozweselone oczy utkwi w Tobie.

W końcu na jego pyszczku pojawi się ten niepowtarzalny psi uśmiech – doskonały symbol szczęścia.

Oto czas na szaloną zabawę!

7. Szczęśliwy czworonóg z apetytem

Radosny psiak jest zwierzęciem aktywnym, zażywającym sporo ruchu (choć poszczególne rasy mogą zachowywać się nieco inaczej).

Co za tym idzie, będzie mu dopisywał apetyt i chęć uzupełnienia spalonych kalorii. Szczęśliwe psy kochają jedzenie, prawie tak samo mocno jak swoich właścicieli.

Jeśli więc Twój Pupil stracił apetyt, może to oznaczać pogorszenie się jego stanu zdrowia, odczuwany stres i ból. Obserwuj jego zachowanie i w razie takiej potrzeby niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii.

8. Przechylanie głowy

Kolejną uroczą i rozpoznawalną sceną jest merdający ogonem piesek, wpatrzony w właściciela i przechylający główkę raz na prawo, raz na lewo.

Do złudzenia wygląda to jakby zwierzak słuchał Cię z największą uwagą i rozumiał każde słowo.

Jest to zachowanie charakterystyczne dla szczęśliwych i zdrowych Pupili. Przestraszone i zestresowane zwierzę unika kontaktu wzrokowego i próbuje stać się „niewidzialnym”.

Przechylanie głowy oznacza dobry humor czworonoga lub też wyczekiwanie, np. na obiad. Może je wywołać słowo klucz, kojarzone z konkretną czynnością jak „spacer”, „jedzenie” lub „zabawa”.

9. „A może wyjdziemy na spacer?”

Psy są z natury ciekawskie. Uwielbiają poznawać nowe miejsca i zwiedzać okolicę.

Jeszcze większe oznaki szczęścia okazują, kiedy mogą eksplorować teren z ukochanym człowiekiem.

Ekscytacja na widok smyczy może osiągnąć poziom, w którym trudno Ci będzie uspokoić Pupila.

Zaczyna „tańczyć”, przebierając i uderzając łapkami, skacząc i kręcąc się wokół własnej osi.

Czasami wystarczy samo słowo „spacer”, żeby wywołać tę nieokiełznaną burzę szczęścia.

10. Szczęśliwe psy są pełne energii

Kiedy pies prowadzi bezstresowe, radosne życie, posiada znacznie więcej energii. Zwierzak powinien ją wyładować, np. biegając po dworze, głośno przy tym szczekając i zachęcając do wspólnej zabawy.

Rozpoznasz takiego psiaka na pierwszy rzut oka.

Całym sobą daje znać otoczeniu, że jest zadowolony i szczęśliwy. Z otwartego pyska zwisa mu język, oczy święcą, a ogon postawiony jest wysoko w górę.

Niczym nie przypomina bojaźliwego czy wzburzonego psa.

11. Wiecznie żywy ogon

Ogon ze szczegółami opisuje obecny humor psa.

Szczęśliwy czworonóg merda nim, angażując w to całe ciało.

Dosłownie: trzęsie się z emocji! Bez obaw – nie dzieje się nic złego, po prostu próbuje Ci pokazać, jak dobrze się czuje. Reakcja ta towarzyszy konkretnym czynnościom: spacerom, jedzeniu czy dłuższej wycieczce.

Jednak merdanie merdaniu nierówne. Staraj się przyglądać zwierzakowi i dokładnie odczytywać jego zachowanie.

Psy merdają ogonem również wtedy, kiedy się boją, czują niepokój, a także gniew.

12. Chwila relaksu

Jak zostało wspomniane, nie każdy pies w tak wymowny i precyzyjny sposób da Ci znać, że jest szczęśliwy.

Niektóre rasy posiadają bardziej stonowany charakter, daleki od ekspresyjnego labradora lub border collie.

Zwracaj uwagę na najdrobniejsze oznaki szczęścia. Mogą nimi być zwyczajny spokój i swoboda, które pies odczuwa w Twoim towarzystwie.

Dzięki nim podejdzie do Ciebie bez stresu, położy się obok w poczuciu bezpieczeństwa.

Oczywiście, w dalszym ciągu ceni sobie wspólną zabawę czy spacery, ale tak naprawdę niewiele więcej mu potrzeba.

Podsumowanie

Lekarze weterynarii podkreślają, że szczęśliwe pieski statystycznie żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem.

Nie bez przyczyny opiekunowie psów zwykle są bardziej otwarci na innych.

Nawet zwykłe głaskanie pieszczocha produkuje w Twoim, jak i jego ciele, endorfiny —nazywane hormonem szczęścia.

Naturalnie więc nasuwa się prosty wniosek: zapewnienie Pupilowi życia pełnego radości i miłości, Tobie również przyniesie wiele dobrego.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

7 ras dużych psów mniej alergizujących

14 najlepszych ras kotów