12 oznak, że Twój pies jest szczęśliwy

Psy nie  wytwarzają takiego dystansu jak koty, więc bardzo łatwo rozszyfrować ich zachowania. Po czym więc rozpoznasz, że twój pies jest szczęśliwy?

 1. Cieszy się, gdy wracasz do domu

Pies czeka na ciebie przy drzwiach, gdy przekręcasz klucz w zamku lub podskakuje na twój widok. To z pewnością znak, że jest szczęśliwy, że wróciłeś do domu i nie może się już doczekać. Jeśli Twój pies zawsze wita się w ten sposób, a nagle zauważysz, że jego entuzjazm słabnie – może to być oznaka złego samopoczucia i lepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 1. Odsłania brzuch

Pies, który wystawia ci brzuch do głaskania i macha ogonem okazuje ci swoje zaufanie. Daje Ci do zrozumienia, że byłby zachwycony, gdybyś pogłaskał go po brzuchu.

 1. Dba o swoje maniery

Psy, które wykazują zachowania destrukcyjne lub agresywne – takie jak rwanie mebli lub ubrań, gryzienie lub warczenie – są na ogół pod wpływem stresu, niepokoju, a nawet znudzenia. I odwrotnie, kiedy psy wykazują dobre zachowanie, oznacza to, że czują się zadowolone. Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły, ale pies o dobrym zachowaniu i manierach jest psem szczęśliwym.

 1. Przytula się do ciebie na kanapie

Jeśli twój pies ma pozwolenie, by wchodzić na kanapę i wskakuje na nią, aby zwinąć się obok ciebie, jest to znak, że chętnie przebywa w pobliżu. Psy są stworzeniami społecznymi i lubią spać obok osób – ludzi, psów lub innych zwierząt – z którymi są związane. Takie zachowanie psa oznacza, że ci ufa i chce być blisko ciebie.

 1. Opiera się o ciebie

Jest to jedna z najbardziej ujmujących rzeczy na świecie, gdy twój pupil opiera swoje ciało na tobie. Podobnie jak przytulanie się do ciebie na kanapie, to również znak, że lubi twoje towarzystwo i ufa ci na tyle, by być tak blisko. Szukający oparcia kundel to szczęśliwy kundel.

 1. Przyjmuje pozycję do zabawy

Pozycja do zabawy jest powszechną pozycją, którą psy przyjmują, gdy czują się szczęśliwe i chętne do zabawy. Jak ona wygląda? Przód jest opuszczony, ogon postawiony w górę i może merdać, uszy skierowane do przodu, oczy utkwione w tobie. Pozycja do zabawy jest wyraźnym zaproszeniem do gry, pościgu lub walki.

 1. Dopisuje mu apetyt

Pies, który chętnie zajada, czuje się szczęśliwy, zdrowy i zadowolony. Jeśli twoje szczenię odmawia jedzenia lub ma mniejszy apetyt, może to oznaczać, że nie czuje się dobrze lub że odczuwa niepokój lub stres. Może to być coś poważniejszego. Jeśli twoje szczenię nie je tak jak zwykle, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii.

 1. Przechyla głowę, patrząc na ciebie

Wszyscy wiemy, że urocze pochylenie głowy w połączeniu z dociekliwym spojrzeniem, to poza, którą psy uwielbiają przybierać. To znak, że twój pies jest w dobrym humorze lub… wyczekuje zbliżającego się obiadu. Jego uszy są opuszczone, ale oczy są skupione na tobie, a ogon merda.

 1. Jest podekscytowany na widok smyczy

Jeśli twój pies ma pozytywne doświadczenia, kiedy wyprowadzasz go na zewnątrz, łączy widok smyczy z obietnicą dobrej zabawy. Powoduje to szczęśliwy taniec psa, który polega na skakaniu w górę i w dół, wirowaniu w kółko lub stukaniu stopami.

 1. Dostaje ataków niestłumionej energii

Psy uwielbiają biegać. Kiedy są bardzo szczęśliwe, potrzebują sposobu na spalenie nadmiaru energii. Biegają w kółko po domu lub podwórku wiele razy. Podczas biegu ich ogon jest podniesiony, pysk jest otwarty, a język często zwisa. Mogą nawet szczekać, aby dać ci znać, jak są szczęśliwi.

 1. „Merda” całym ciałem

Merdanie, które angażuje całe ciało psa, jest wyraźnym znakiem radości. Może się to zdarzyć przed jedzeniem, rano po przebudzeniu lub przed przejażdżką samochodem. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie machnięcia ogonem wskazują na szczęście. Niektóre typy machania mogą wskazywać na strach, agresję lub niepokój.

 1. Wydaje się spokojny i zrelaksowany

Szczęśliwe psy nie zawsze otwarcie okazują swoje szczęście, więc jeśli masz wyjątkowo powściągliwego psa, nie martw się. Spokój i swoboda są również oznaką zadowolenia twojego pupila.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

7 ras dużych psów mniej alergizujących

14 najlepszych ras kotów