12 najbardziej odpornych na choroby psich ras

 

 

Podobnie jak ludzie, nasze czworonogi mogą być podatne na pewne choroby. Chociaż nie ma gwarancji, że z powodu posiadanych predyspozycji Twój pies faktycznie zachoruje, niektóre rasy psów są uważane za zdrowsze niż inne.  Dziś przedstawiamy dwanaście ras psów, które żyją długo i są mniej podatne na różnego rodzaju schorzenia. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnimy im dobre, zdrowe i szczęśliwe życie.

 1. Beagle – znany ze swojego węchu i umiejętności polowania, jest umiarkowanie aktywnym, średniej wielkości psem o średniej długości życia 10- 15 lat. U starszych psów tej rasy może jednak dochodzić do postępującej atrofii siatkówki.
 2. Australijski pies pasterski – średniej wielkości, aktywna rasa, może być świetnym towarzyszem do biegania lub turystyki pieszej dla aktywnych rodzin. Jego średnia długość życia to 12-16 lat. Atletyczna budowa może czasami powodować problemy ze stawami lub więzadłami. Można im jednak zaradzić za pomocą operacji i odpoczynku.
 3. Chihuahua – chociaż ogólnie uważa się je za „psy do torebki”, pod względem proporcji ciała do wielkości mózgu są większe niż jakiekolwiek inne rasy psów. Ze względu na ich niewielki wzrost, mogą dożyć nawet 20 lat.
 4. Chart – dzięki zdolności biegania z prędkością ponad 50 km/h jest uważany za najszybszą rasę psów na świecie. Dzięki ich atletyzmowi żywotność jest dłuższa niż w przypadku innych dużych ras: chart żyje średnio 10-13 lat. Ważne jest jednak monitorowanie nawyków żywieniowych – ta rasa jest podatna na skręcenie żołądka, jeśli je zbyt szybko i zbyt dużo.
 5. Jamnik -to pies o niskim wzroście, o długim ciele i krótkich nogach. Może być kochającym, przyjaznym dzieciom psem rodzinnym i, pomimo swojej postury, skutecznym stróżem. Jamniki żyją od 12 do 16 lat, ale ważne jest, aby unikać nadmiernego karmienia. Są one bowiem podatne na przyrost masy ciała i związane z tym ryzyko chorób, m.in. cukrzycę.
 6. Pudel – są nie tylko bardzo inteligentne, ale także niezwykle atletyczne. W rzeczywistości były pierwotnie hodowane jako psy myśliwskie. Pudle żyją 10-18 lat, w miarę starzenia się mogą być podatne na problemy ze stawami.
 7. Hawańczyk – jest małym, inteligentnym psem, który jest łatwy do wyszkolenia i niezwykle towarzyski. Typowy hawańczyk żyje 14-16 lat i jest ogólnie zdrowy, ale może mieć genetyczne predyspozycje do głuchoty.
 8. Siberian Husky – najbardziej znany ze swoich umiejętności ciągnięcia sań, jest potężnym, wysportowanym psem z nieograniczoną energią – co czyni go idealnym towarzyszem wędrówek, spacerów i joggingu. Zaleca się mu pokonywanie 4-8 km co kilka dni. Te psy żyją 12-16 lat, jednak mogą być podatne na rozwój dysplazji stawu biodrowego.
 9. Pinczer Niemiecki – przypomina dobermana, jednak w rzeczywistości jest bliżej spokrewniony ze Sznaucerami. Te bardzo muskularne, aktywne psy są jedną z najstarszych ras bawarskich i zwykle żyją 12- 14 lat. Niemiecki Pinczer wymaga codziennej, intensywnej aktywności, aby zachować zdrowie. Może być jednak podatny na dysplazję stawu biodrowego z powodu nadmiernej aktywności i problemów dziedzicznych.
 10. Mieszaniec – psy rasy mieszanej są wynikiem wspólnej hodowli różnych ras czystej krwi lub różnych psów rasy mieszanej. Psy mieszane zazwyczaj nie są rodowodowe ani rejestrowane, ale mogą odziedziczyć cechy – zarówno dobre, jak i złe – rodziców różnych ras. Ponieważ psy rasy mieszanej mają wyjątkowo szeroką pulę genów (w przeciwieństwie do psów rasowych), rzadziej występują u nich zaburzenia dziedziczne lub genetyczne. Jednak, jak wszystkie rasy, mogą rozwinąć takie choroby, jak otyłość, choroby serca i cukrzyca.
 11. Basenji – ma długą żywotność – wiele z nich żyje 13-14 lat. Ponieważ są chartami, będą ścigać każdą zdobycz, którą zobaczą – co czyni je podatnymi na obrażenia, a nawet śmierć. Ważne jest więc, aby podczas aktywności i ćwiczeń robić to na zamkniętym, ogrodzonym terenie,
 12. Shih Tzu – są mniejszą rasą, więc na ogół żyją 10-16 lat. Ponieważ mają bardziej płaskie pyski, może rozwijać się u nich zespół brachycefaliczny, mogący powodować problemy z oddychaniem.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Obrzęk pyska u psów

Jak utrzymać kuwetę w czystości?