11 kocich ras z niebieskimi oczami

Czy wiesz, że wszystkie kocięta rodzą się z niebieskimi oczami? Jednak gdy większość kociąt osiąga wiek sześciu tygodni, melatonina zaczyna działać i większość kotów zmienia kolor oczu. Istnieją jednak rasy kotów, które mają gen recesywny, co oznacza, że ich oczy pozostaną niebieskie. Jeśli marzysz o takim kocie, oto 11 ras kotów niebieskookich.

1. Koty syjamskie – to jedna z uwielbianych i znanych ras kotów. Są inteligentnymi, gadatliwymi i uroczo usposobionymi kotami, dzięki czemu są idealnymi zwierzętami domowymi. Te koty mają wyjątkowe krótkie futro, o jasnym zabarwieniu i jedwabiście gładkiej sierści. Ich twarz, łapy i ogony są ciemniejsze niż reszta ciała. To koty, które szukają towarzystwa właścicieli, w tym siedzenia na kolanach i przytulania się. Koty syjamskie są często określane jako „psie”, ponieważ lubią podążać za człowiekiem i bawić się, np. aportować. Zaopatrz się więc w aktywne zabawki dla kotów. Nie należy pozostawiać tej rasy samej w domu na dłuższy czas.

2. Koty birmańskie – ta rasa charakteryzuje się ciemniejszą buzią, która kontrastuje z jasnym ciałem. Krzaczasty ogon i łapy również są zwykle ciemne, podobnie jak wnętrze uszu. Wszystko to jest równoważone przez wspaniałe niebieskie oczy. Te czułe i delikatne koty są najszczęśliwsze spędzając czas ze swoimi właścicielami.

3. Koty himalajskie – te delikatne koty mają piękne, ciemnoniebieskie oczy i długą, gęstą sierść. Kot himalajski jest kotem średniej wielkości, o podobnym wyglądzie i cechach do kota perskiego. Różnią się jednak niebieskim kolorem oczu i mają białe lub kremowe umaszczenie, z różnymi punktami kolorystycznymi wynikającymi ze skrzyżowania z kotem syjamskim. Koty himalajskie mają jaskrawoniebieskie oczy. Nawet jako dorosłe osobniki często wykazują przypływ energii przypominający kocięta. Są świetnymi towarzyszami i rozwijają się dzięki interakcji, ćwiczeniom i pielęgnacji.

4. Koty balijskie – rasa ta powstała jako mutacja rasy kotów syjamskich. Są bardzo podobne , ale mają dłuższą sierść. Jest to stylowa i elegancka rasa. Wiadomo, że koty balijskie są inteligentne, przyjazne i zabawne. Mogą też być dość głośne i raczej wymagające – one po prostu wiedzą, czego chcą! Jest to rasa, która lubi uwagę i nie powinna być pozostawiana sama na długi czas. Jeśli szukasz niezależnego i introwertycznego kotka, to nie jest to rasa dla ciebie.

5.Koty jawajskie – stworzone z mieszanki ras syjamskich, balijskich i kolorowych. Chociaż mogą wydawać się delikatne, w rzeczywistości są dość umięśnione i uwielbiają skakać i wspinać się. Uwielbiają uczyć się sztuczek i nowych umiejętności. Czerpią radość z podążania i nadzorowania swoich właścicieli. Koty jawajskie lubią również bawić się w aportowanie, a nawet chodzić na smyczy.

6. Ojos Azules – jedna z najrzadszych ras kotów na świecie. Ich nazwa oznacza po hiszpańsku niebieskie oczy. Najbardziej efektowne osobniki mają niebieskie oczy przy ciemnym umaszczeniu, co wygląda niesamowicie. Rasa ta została odkryta w Nowym Meksyku w połowie lat 80-tych i nazwana na cześć jej ciemnoniebieskich oczu.

7. Koty perskie – są czułymi, posłusznymi i delikatnymi kotkami. Są bardzo spokojne i mało aktywne, co czyni je idealnymi zwierzętami domowymi. Persy mają stosunkowo małą twarz, więc ich duże okrągłe oczy są szczególnie widoczne. Większość ma wspaniałe niebieskie oczy, ale mogą być wyjątki – niektóre mają każde oko w innym kolorze. Ta piękna rasa kotów dobrze radzi sobie z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi; nie są jednak fanami głośnego otoczenia, ale raczej spokojnych domów, w których niewiele się zmienia.

8. Ragdoll – zabawny i przyjazny kot z oszałamiającymi niebieskimi oczami. Jego  najbardziej fascynującą cechą jest skłonność do bezwładnego leżenia, gdy go podnosisz (w przeciwieństwie do większości kotów, które wymykają się z uścisku tak szybko, jak mogą). Ragdolle są lojalne i często witają właścicieli przy drzwiach. Świetnie radzą sobie z psami i dziećmi, dzięki czemu są idealne dla rodzin. Są łagodne, nie boją się nieznajomych i szukają odrobiny miłości od wszystkich. To jedna z najbardziej przyjaznych ras kotów.

10. Snowshoe – rasa nazwana tak na cześć wspaniałych białych łap. Koty te mają syjamskie pochodzenie, z którego pochodzą wspaniałe niebieskie oczy. Kocięta rodzą się całe białe i wraz z wiekiem rozwijają ciemne rysy. Koty te mają bardziej okrągłą i pełniejszą twarz i ciało niż ich przodkowie syjamscy. Co ciekawe, mają tendencję do przywiązywania się do jednego kociego rodzica.

11. Angora turecka – znane są z długiej, jedwabistej sierści, która często staje się najdłuższa na szyi kota. Są kombinacją dużych uszu, oczu w kształcie migdałów i małej lub średniej wielkości głowy. Najczęstszym kolorem oczu u tureckich kotów angorskich jest niebieski. Mogą jednak mieć również bursztynowe, zielone lub złote oczy. Najwcześniejsze wzmianki o tym kocie pochodzą z XVI wieku. Rasa zaczęła zanikać na początku XIX wieku. Te przyjazne i delikatne koty mają również bardziej hałaśliwą stronę i uwielbiają biegać, skakać i odkrywać. Lubią się bawić i zrobią prawie wszystko, aby zwrócić Twoją uwagę. Ta rasa przez całe życie zachowuje skłonności do figli przypisanych kociętom. Będą także cieszyć się zwinięciem się obok Ciebie i na Tobie, zarówno na kanapie, jak i na łóżku.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

Czy pozwolić psu spać w łóżku?

7 błędów, które popełnia wielu właścicieli psów