10 ras psów, które lubią przebywać na zewnątrz

10 ras spędzać czas na zewnątrz

Obok typowych kanapowców, które nie lubią w ogóle wychodzić na zewnątrz, mamy drugą grupę psów – które najchętniej spędzałyby na zewnątrz cały czas. Są to rasy odporne na warunki atmosferyczne, które często wykorzystywane są do pomagania człowiekowi w pracy.

1. Mieszaniec
Właściciele psów od razu zastrzegą, że kundelki są najbardziej lojalnymi towarzyszami życia, wyjątkowymi ze względu na swoje mieszane pochodzenie. Mówi się też, że jeśli przyjmiesz szczeniaka ze schroniska, zyskasz przyjaciela na całe życie. Psy rasy mieszanej dobrze znoszą przebywanie na zewnątrz.

2. Australijski pies pasterski (Blue Heeler)
To pies silny i zwinny, o masywnej budowie, wyhodowany w Australii do pędzenia bydła podczas długich i wyczerpujących wypraw na targ. Jest wytrzymały, wszechstronny, samodzielny, a do tego czujny i mało szczekliwy.

3. Berneński pies pasterski
Te psy uwielbiają aktywność i przebywanie na zewnątrz. Rasa ta pochodzi od pracującego psa gospodarskiego w Szwajcarii. Berneńskie psy pasterskie ze względu na swoją wielkość potrzebują dużej przestrzeni do zabawy – a świetne warunki na świeżym powietrzu to idealne miejsce.

4. Syberyjski husky
To psy sprytne, odważne i kochające zabawę, dobrze znoszą nawet ekstremalnie zimne warunki.

5. Catahoula Leopard Dog
To psy bardzo odważne, czujne i wesołe. Uwielbiają zabawy z właścicielem, a niektóre suki są bardzo dobrymi opiekunkami dzieci. Psy te mają bardzo dobrą pamięć. Są wszechstronnie użytkowe – polują, zaganiają, chronią i pilnują. Chętnie też uczestniczą w psich sportach.

6. Portugalski pies dowodny
Te puszyste kulki nigdy nie męczą się przygodami. Portugalski pies dowodny to pies rybacki, aportujący, stróżujący. Mało popularny, hodowany jedynie przez garstkę entuzjastów. Agresywny w stosunku do innych psów. Historycznie psy te były wykorzystywane m.in. do przenoszenia wiadomości między statkami.. Ważna wiadomość: są hipoalergiczne.

7. Wyżeł niemiecki krótkowłosy
Pies o niesamowitym węchu i ponadprzeciętnej inteligencji. Wykorzystywany jako pies myśliwski, głównie do wystawiania, wypłaszania i aportowania ptactwa. Po właściwej tresurze może być także wykorzystywany do polowań w terenie leśnym jako płochacz, tropowiec i posokowiec. Jest szybki w pracy na tropie.

8. Border collie
Uznany za najbardziej inteligentną rasę psów. Praca, którą wykonuje, powinna dawać mu radość i pozwalać wykazać się inicjatywą. Podatny na szkolenie, uwielbia biegać i wykonywać powierzane mu zadania. To pies szczerze oddany swojemu właścicielowi, uległy i zrównoważony. Sprawdza się jako pies lawinowy w górach i jako pies tropiący. Z racji ogromnej chęci pracy z człowiekiem może być wykorzystywany, przy wykrywaniu narkotyków oraz w służbach celnych. Nadaje się również do terapii chorych.

9. Labrador Retriever
Rodzinny pies, którego wybierają tysiące. Uwielbia bawić się, biegać, przebywać na zewnątrz, a przede wszystkim kocha właściciela. Stworzony do pracy w wodzie i aportowania, potrzebuje bezpośredniego kontaktu. Lubi towarzystwo ludzi. Dobrze toleruje dzieci i jest cierpliwy w kontaktach z nimi. W XVIII wieku był wykorzystywany przez rybaków do pracy na kutrach (pomagał przy wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących). Dawniej nazywany psem św. Jana.

10. Wyżeł węgierski krótkowłosy
Znany ze swoich zdolności myśliwskich. Rasa ta powstała w wyniku krzyżowania tureckich żółtych psów myśliwskich z pointerem i wyżłem niemieckim krótkowłosym. Ma więc najlepsze cechy psów przeznaczonych „na zewnątrz”. Jest to pies pojętny i łatwy do prowadzenia. Wytrzymały i odporny na upał i suszę.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

dzieci delikatne w stosunku do kota

Koty i dzieci

kot kładzie się na piersi

Dlaczego kot kładzie się na tobie?