10 najbardziej niebezpiecznych psich ras na świecie

10 niebezpiecznych ras psów

Choć każdy pies w niebezpieczeństwie może zachować się agresywnie i zaatakować człowieka, są rasy, które wymagają więcej uwagi i szkolenia, aby mogły szczęśliwie funkcjonować wśród ludzi. Tak naprawdę zachowanie psa w dużej części zależy od właściciela. Oto 10 najbardziej niebezpiecznych psich ras, które wymagają doświadczenia i odpowiedniego prowadzenia.

1. Owczarek kaukaski – Owczarek kaukaski – to pies duży, będzie ważył co najmniej 50 kg w przypadku dorosłego samca. Jego długość życia wynosi średnio 10-12 lat. Ta rasa pierwotnie wykorzystywana była jako pies stróżujący do ochrony owiec w regionach górskich. Psy tej rasy są zrównoważone, niezależne, nieufne wobec obcych, czujne, stanowcze i terytorialne – na własnym terenie nie tolerują obcych. Często wykazują skłonności dominacyjne. Mogą sprawiać problemy niedoświadczonemu opiekunowi. Nieumiejętnie prowadzone stają się agresywne.

2. Pitbull – to rasa powstała w wyniku połączenia energii i zwinności terierów oraz budowy ciała i siły buldoga. W niektórych krajach są używane w walkach psów. Psy tej rasy charakteryzują się siłą, walecznością i odpornością na ból. Istnieją osobniki posiadające niepohamowanie do walki pomimo bólu. Psy te posiadają silną, wrodzoną agresję, ale skierowaną przeciwko innym psom i zwierzętom, a nie ludziom.

3. Dog kanaryjski – opisywany jako pies o silnej woli i dominujący. Używany jako pies stróżujący dla zwierząt hodowlanych. W przypadku zagrożenia reaguje szybko, odważnie, zdecydowanie i skutecznie. Wymaga prowadzenia przez osobę doświadczoną w układaniu psów bojowych, ze względu na skłonności do zachowań agresywnych.

4. Rottweiler – rasa psów znana ze swojej przerażającej reputacji. Rottweiler z natury jest psem obronnym i agresywnym wobec intruzów. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór, samodzielność czy skłonność do dominacji (ujawnia się to szczególnie u samców). W rękach osoby brutalnej i niezrównoważonej rottweiler staje się nieprzewidywalny i może stanowić zagrożenie dla otoczenia, z właścicielem włącznie.

5. Fila Brasileiro – mastif brazylijski to jedna z największych ras psów pasterskich. Ta konkretna rasa pochodząca z Brazylii to doskonałe psy stróżujące. Fila odznacza się silnym, dominującym charakterem, dlatego poleca się ją osobom, które mają już doświadczenie w prowadzeniu psów. File nie tolerują obcych na swoim terenie, są w stanie bronić swoich właścicieli i rzeczy do nich należących za cenę własnego życia. W przypadku zagrożenia, fila nie cofnie się jeśli poweźmie decyzję o obronie.

6. Alaskan Malamute – używane jako psy zaprzęgowe i przenoszące duże ładunki, te popularne rasy arktyczne są jednymi z największych udomowionych psów. Malamuty są naturalnymi łowcami i mogą nawet zabijać niedźwiedzie. Mają kłopoty z gotowością do bójek z innymi psami. Często przejawiają tendencje do polowania. Posiadają silne poczucie hierarchii w stadzie i związane z tym skłonności do prób dominacji członków rodziny. Nie znoszą samotności i bezczynności. Zostawione same sobie niszczą i kopią doły. Alaskan to pies niezależny i uparty, tresura tej rasy jest bardzo ciężka.

7. Wilczak – ta rasa to mieszanka udomowionych psów i dzikich wilków. Cechują się wysoką potrzebą dominacji, terytorializmem i chęcią do polowań. Źle hodowane mogą wziąć małe zwierzęta lub nawet dzieci za potencjalną ofiarę, a dorosłych ludzi i inne psy potraktować jako konkurentów. Są to psy z charakterem i mają duże wymagania względem właściciela i otoczenia. Odczuwają typowo wilczą chęć do znakowania swego terenu moczem, kopania i niszczenia przedmiotów. W niektórych krajach posiadanie i hodowla tego psa jest zabroniona.

8. Bulmastif – to potężne, silne i solidnie zbudowane psy, odporne na ból. Są świetnymi, niezawodnymi i skutecznymi psami obronnymi. Wymagają jednak konsekwentnego postępowania i socjalizacji w związku z tendencją do dominacji wobec zwierząt i ludzi.

9. Husky – popularna rasa psa udomowionego. Husky służą jako psy zaprzęgowe w regionach północnych. Niezwykle zwinne, z wyglądu trochę przypominają dzikiego wilka. Psy te bywają nieprzewidywalne, mają instynkt łowcy oraz silnie zakorzenione atawizmy po swoich wilczych przodkach.

10. Doberman – słynny ze swojej zwinności i zdolności do śledzenia i tropienia, ten inteligentny pies to urodzony stróż. Wymaga jednak ściśle monitorowanego szkolenia z konsekwencją i cierpliwością. Jest psem przywiązującym się silnie do członków rodziny, jego kontakty z dziećmi powinny odbywać się pod nadzorem osób dorosłych. Wymaga szkolenia w zakresie posłuszeństwa. Pełen temperamentu i energii, wymaga sporej, codziennej porcji ruchu. Dobermany są bardzo wrażliwe, ale w większości przypadków mogą być też bardzo agresywne.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

PUPIL Karma Blog to miejsce dla miłośników kotów i psów. Znajdziesz tu sprawdzone informacje i porady na temat wychowania, żywienia, zdrowia oraz pielęgnacji Twojego Pupila.

choroby zakaźne u kotów

Choroby zakaźne u kotów – cz. II

choroby związane z wiekiem

Oznaki starzenia się psa